7 tipů, jak ušetřit za energie při vaření

Nižší spotřeba energie vám šetří peníze v peněžence. Odměnou vám bude nejen úspora energie, ale také rychleji uvařený oběd. Jak tedy na to?

 • Pokud je dno hrnce menší než varná plocha, zbytečně ztrácíte při vaření energii. Stačí třícentimetrový rozdíl mezi dnem a varnou plochou a ztráta energie dosahuje až 30 %. Hrnec by proto měl pasovat přesně.
 • Používejte při vaření pokličku - bez ní se zvyšuje spotřeba energie až čtyřnásobně. A také se pěkně načekáte, než se voda začne vařit...
 • Vařte co nejčastěji v tlakovém hrnci. Počáteční investice se vám vrátí během prvního roku šetření. V tlakovém hrnci připravíte guláš, ale i brambory nebo luštěniny za zlomek času.
 • Ohřejte vodu v rychlovarné konvici, přelijte ji do hrnce a teprve pak zapněte sporák. Nejenom že snížíte tepelné ztráty, ale ještě bude oběd dřív na stole.
 • Na elektrickém sporáku nebo elektrické varné desce používejte hrnce s rovným dnem. Jakákoliv nerovnost se opět projeví na spotřebě energie.
 • Mikrovlnná trouba šetří čas i energii. Na rozdíl od sporáku se pokrmy ohřívají přímo, rovnoměrně a rychle. Aby byla trouba co nejúčinnější, nepoužívejte nádobí obsahující kov. Ten totiž odráží mikrovlny.

Tipy, jak snadno ušetřit za vytápění stovky korun ročně

Stačí jen pár drobných vychytávek, díky kterým bude vytápění vašeho bytu nebo domu efektivní a hlavně levnější. Zdánlivé drobnosti vám ale v součtu šetří stovky korun ročně.

1) Snížením teploty jen o jediný stupeň na termostatu uspoříte přibližně 6 % energie. Regulací teploty v každém pokoji zvlášť ušetříte dalších až 15 procent tepla. Pokud jste zimomřiví, snižujte teplotu postupně po jednom stupni. Skok nebude tak razantní.

Ideální teplota v kuchyni, obývacím a dětském pokoji je 20 °C, v ložnici 18 až 20 °C, v koupelně 22 až 24 °C a v předsíni 17 až 19 °C. Při odchodu do práce se nebojte snížit teplotu na cca 17 °C a při dlouhodobějším opuštění domu nebo bytu až na 15 °C. Takové přeplatky za teplo vám ještě nepřišly...

2) Nezapomínejte, že teplo se musí volně šířit. Nepřekrývejte proto radiátory žádnými závěsy nebo nábytkem a ani je nepoužívejte pro sušení prádla. Radiátor čistěte, aby ho nepokrývala vrstva prachu. Tyto tipy vám ušetří až 10 % nákladů. Zatažené závěsy ale využijte v noci, kdy je chladněji – výrazně tím snížíte únik tepla oknem. Úspora energie v domácnosti pak bude o to zřetelnější.

3) Jak už říkaly naše babičky, větrat se má krátce a intenzivně. Delší větrání ochlazuje stěny a způsobuje další tepelné ztráty. Doporučujeme větrat třikrát denně po 10 minutách. Během dne zavírejte dveře do studenějších místností, nejchladnější bývají spižírny nebo komory. Odvětrávejte vlhký vzduch také po osprchování, aby se nepoškodila izolace.

4) Udržujte vlhkost vzduchu v interiéru v rozmezí 40–50 %. Jestliže máte v bytě nižší vlhkost vzduchu, pocitově vám bude větší zima. Takže i když termostat bude ukazovat 22 stupňů, vy se oblečete jako při 19 stupních. Zvýšit vhlkost vzduchu ale není nic složitého. Stačí v místnosti pověsit sušák s vypraným prádlem, pěstovat květiny a nebo si rovnou pořídit zvlhčovač.

5 tipů, jak ušetřit za vytápění tisíce korun

Vyplatí se investovat do úspory tepla? Jednoznačně ano. Máte-li tu možnost, jednoznačně vám doporučujeme vložit náklady

1) Nechávejte pravidelně jednou ročně odborně zkontrolovat seřízení svých plynových spotřebičů. Investujte a pak topte skoro zadarmo. Zejména pečujte o plynový kotel – jeho kontrola vás vyjde daleko levněji než pozdní, náročná oprava.

2) Instalace termostatu s časovým spínačem vám ušetří náklady a zvýší komfort bydlení. Díky němu můžete regulovat teplotu podle potřeby a také nebudete zbytečně plýtvat, když zrovna nejste doma.

3) Netopte Pánu Bohu do oken a nezanedbejte poctivé těsnění. Teplo totiž nejčastěji uniká prahem pod vstupními dveřmi a samozřejmě okny. U dřevěných dvojitých oken vám kvalitní těsnění sníží únik tepla až o polovinu. Vřele doporučujeme reflexní fólie. Nalepíte je na okna a zabráníte tak úniku tepla.

4) Využijte tepla sálajícího z radiátoru a instalujte mezi něj a stěnu hliníkovou fólii. Odráží teplo do místnosti, takže vám stačí nižší teplota ke stejnému pocitu tepla.

5) Ve sklepních prostorech a chodbách tepelně izolujte potrubí topného systému a teplé vody. Ztráty tepla jsou jinak obrovské.

Přinášíme vám pět bodů, kterými se řídit při úspoře za vytápění vašeho rodinného domu. A protože se se taková investice může vyšplhat na několik desítek tisíc korun, pečlivě zvažte krok po kroku, do čeho dáte své peníze. Za pár let se však náklady vrátí a topit budete téměř zadarmo.

 • Veškerým větším investicím by měl předcházet "tepelný audit”, tedy odborné posouzení toho, jak na tom váš dům nebo byt je z hlediska zateplení. Každou případnou investici zvažte z hlediska její efektivity a návratnosti.

 • Přes obvodové zdi může unikat přibližně 30 % všech tepelných ztrát. Zateplení fasády neomezuje jen tepelné ztráty v zimě, ale chrání objekt i proti nadměrnému přehřívání v letním období.

 • Tepelná izolace střechy by měla být větší než tepelná izolace stěn. Stropními konstrukcemi totiž uniká více tepla než stěnami. Kvalitní tepelná izolace objektu a střechy může uspořit až 40 % nákladů na vytápění.

 • Nezapomeňte ani na zateplení podlahy. Nejlepši je vybavit ji izlolací "zespodu”, tj. na stropě sklepu, kde je většinou i dostatek místa.

 • Přibližně třetina z celkových ztrát tepla u rodinného domu uniká okny a dveřmi. Při výběru oken věnujte pozornost nejen samotným sklům (izolačním dvojsklům, trojsklům nebo dokonce čtyřsklům), ale i rámům a jejich tepelné vazbě se stěnou.

Neprotopte v novém domě ani o korunu navíc

Přinášíme vám průvodce stavbou domu, díky kterému nezapomenete na nic důležitého a nebudete plýtvat penězi. Naopak je výrazně ušetříte.

 • Uvažujte o úsporných energetických opatřeních jako celku, ještě než začnete stavět. Například kvalitní izolace obvodových zdí se zcela mine účinkem, pokud nezvolíte i vhodná okna.

 • Zjistěte si, jaké jsou možnosti získání dotací na úsporná energetická opatření. Konečná výše dosažené úspory, investiční náklady a návratnost investice potom ovlivní vaše rozhodování.

 • Zvolte vhodný materiál zdiva. V současné době existuje již celá řada kvalitních stavebních systémů, které mají výborné tepelně izolační vlastnosti. Pokud sami tápete, nechte si poradit odborníkem. Ve výsledku ušetříte.

 • Zateplení domu je při stavbě domu naprosto klíčové. Zvolte správný poměr mezi izolací a akumulací tepla, aby vám bylo doma příjemně a zároveň se energie nešířila zbytečně ven.

 • Jak na to, aby se na obvodových stěnách neobjevovaly chladnější plochy? Zateplení fasády účinně zatočí s tepelnými mosty.

 • Okna vybavte parotěsným provedením připojovací spáry a venkovní voděvzdornou paropropustnou fólií či páskou. Abyste eliminovali vznik tepelných mostů v rámech a křídlech oken, dejte přednost oknům bez ocelových výztuží rámu a křídla.

 • Pokud uvažujete o podlahovém vytápění, nezapomeňte, že musí jít ruku v ruce s kvalitní tepelnou izolací podlahy.

 • Líbí se vám alternativní způsoby získávání energie? Pro ohřev vody využijte například tepelné čerpadlo anebo solární panely.